Головне меню

Зауваги та пропозиції щодо врегулювання інтересів учасників освітнього процесу надсилати за адресою: philology.chernihiv@ukr.net

Хто мовчить – знає удвічі більше, ніж балакучий. Індіанська мудрість

Наші друзі

Міністерство освти і науки України

Кафедра філософії та культурологіїУ 2015 році кафедра відсвяткувала свій 25-річний ювілей. Кафедру було створено у 1990 році під назвою «Кафедра етики, естетики та культурології» і перейменовано у 2001 році на кафедру філософії та культурології. Це єдина в Чернігівській області кафедра відповідного профілю.


Історія кафедри

   Засновником кафедри став знаний в Україні та за її межами спеціаліст з естетики – заслужений діяч культури, професор В.А.Личковах. Кафедра багато років є відомою плідними історико-філософськими, естетичними та культурологічними монографічними дослідженнями професора ЛичковахаВ.А., професораСтолярМ.Б., доктора культурології, доцента КолесникО.С., доцента МащенкаС.Т, доцента Чорного О.О., доцента ЦаренокА.В.. Проф. Столяр М.Б. в 2015р. стала лауреатом обласної премії імені Георгія Вороного за «вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки та сумлінну працю в галузі вищої освіти Чернігівщини». Раніше доцент МащенкоС.Т. став лауреатом обласної премії імені М.Коцюбинського за вагомий внесок в розвиток української науки та культури.

   Найбільшу увагу в науковій діяльності кафедра надає субетнічному, регіональному виміру української філософії та культури. Тричі проведено Всеукраїнські Кулішеві читання з філософії етнокультури. З 2001 року колектив кафедри випускає наукову збірку "Вісник ЧНПУ” (серія «Філософські науки”). Проводяться міжнародні та всеукраїнські наукові конференції «Філософія етнокультури (морально-естетичні стратегії громадянського самовизначення)», «Феноменологія софійності в українській культурі. Запити філософських смислів у мові, мистецтві, літературі», «Ісіхазм в історії та культурі православного Сходу», «Чтения по истории и культуре Древней Руси», «Русь и Афон: тысячелетие духовно-культурных связей».

   Кафедра традиційно відзначає День Слов’янської писемності і культури проведенням культурологічних читань "Духовний світ слов’янських культур”.

За 20 років на кафедрі захистили докторські дисертації М.Б.Столяр, О.С.Колесник; кандидатські дисертації -- Т.В.Андрійчук, А.К.Адруг, О.Б.Величко, С.О.Явоненко, О.О.Явоненко, М.В.Ольховик, М.В.Каранда, Н.Є.Доній, В.І.Пуліна, Л.А.Чабак, А.В.Царенок, М.А.Загорулько. На кафедрі з 1998 року функціонує аспірантура з естетики, виконуються курсові, бакалаврські та магістерські роботи. Кафедра активно співпрацює із Інститутом філософії НАН України, Київським національним університетом імені Т.Г.Шевченка, Державною Академією керівних кадрів культури і мистецтв, національним педагогічним університетом імені М.П. Драгоманова, зарубіжними університетами в Ірландії, Італії, Польщі, Білорусі.