Унікальна спеціальність на філологічному

3-04-2019, 19:40

Творчі підсумки шостого театрального сезону

23-06-2019, 22:21

Творчі підсумки шостого театрального сезонуСтудентський театр EX LIBRIS – це відомий у місті та області творчий осередок, до якого
тягнеться молодь з усіх факультетів нашого ВИШу. Колектив під керівництвом доцента
кафедри філософії та культурології філологічного факультету Марини Каранди взимку
цього року відзначив своє п’ятиріччя і продовжує експериментувати з
найрізноманітнішим драматичним матеріалом. Всього за навчальний рік аматорський
театр провів 13 тренінгів, народив 5 вистав, відпрацював 17 показів, з них двічі – у
області.
Творчі підсумки шостого театрального сезонуЗакриваючи театральний сезон, варто згадати роботи, які були народжені за цей час.
Осінь ознаменувалася появою інклюзивної вистави «Ковбої у зоосаду» для дітей з вадами
слуху. Січень – традиційний час випробування на соціальну зрілість наймолодших акторів
театру, студентів 1-2 курсів. Вони проявили себе у традиційному «Вертепі» для пацієнтів
обласної дитячої лікарні. Цьогоріч до вистави було додано інтерактив – майстер-клас з
народної хореографії. Далі було народжено дуже веселий і змістовний «Театральний
капусник» - саморефлексію, приурочену до зустрічі діючого акторського складу з
випускниками-ветеранами студентського театру.
Творчі підсумки шостого театрального сезонуУ лютому одразу дві вистави побачили світ – біографічний міф про приватне життя Лесі
Українки «А все-таки я тебе…» ( за мотивами драми Н. Неждани у постановці провідного
актора Чернігівського обласного драмтеатру Є. Бондаря) та соціальна драма «Куля, яка
була трохи пірамідою" ( драматична основа та постановка Марини Каранди). Вистави
вийшли серйозними за проблематикою, видовищними та зрілими, добре сприйняті і
студентами, і викладачами, і старшокласниками. Глядач їх побачив тричі у стінах НУЧК
імені Т.Г. Шевченка, у школах № 28, 32, 33, 35, 12 та у гімназії м. Носівка.
У квітні молоді актори створили на день народження художнього керівника абсолютно
самостійну постановку у жанрі театру тіней «Коли дерева стали великими» (драматична
основа – Вікторія Ліщук, режисура – Катерина Кравченко, світлове та пластичне рішення
– Ірина Жара).
18 травня театр EX LIBRIS мандрував до м Ніжина з виставою «А все-таки я тебе...», щоб
взяти участь у І Всеукраїнському фестивалі аматорських театрів «Лискавиця» разом із
київським, гомельським колективами та театрами з області. Слова «якісно», «потужно»
лунали на адресу чернігівської вистави з вуст Голови оргкомітету фестивалю,
художнього керівника Ніжинського академічного українського драматичного театру ім.
М.М. Коцюбинського – заслуженого працівника культури України Юрія Муквича, його
заступника, народної артистки України Алли Соколенко, директора Ніжинського коледжу
культури і мистецтв імені Марії Заньковецької, к.мист., заслуженого артиста України
Володимира Дорохіна. Чверть години ніжинська публіка не відпускала акторів за
лаштунки. Дякуємо рідному університету, що уможливив таку гастроль.
Творчі підсумки шостого театрального сезону14 червня колектив випустив ще одну прем’єру дитячої вистави-мініатюри «Мрія
ведмедика Петрика» з інтелектуальною та динамічною ігротекою-сканвордом. Не
зважаючи на спеку, актори співдіяли з глядачами дуже душевно.
Цей театральний сезон був плідним, розмаїтим та експериментальним. Театр EX LIBRIS
бажає всім гарних творчих канікул та чекає своїх глядачів восени.

Художній керівник театру EX LIBRIS
к.філос. н., доцент кафедри філософії та культурології
філологічного факультету
Марина Каранда

Дружба двох мистецтв

27-05-2019, 13:46

   24 травня в Національному університеті «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка у рамках індивідуальних навчально-дослідних завдань з історії української літератури студентами третього курсу філологічного факультету було представлено три вистави: «Крізь призму спогадів кохання» (за драмою-феєрією Лесі України «Лісова пісня»), «Кумедія з Костем» (за оповіданням Володимира Винниченка) та про життєвий і творчий шлях Олександра Олеся.

   Студенти творчо та креативно підійшли до постановки вистав: «Лісову пісню» Лесі Українки презентували в зворотному порядку, театральне дійство про Олександра Олеся базувалося на листах письменника, зачитувалися одні з його найкращих поезій, а «Кумедія з Костем» не тільки розсмішила своїх глядачів, але й розчулила їх.

   Розігрування вистав є традиційним дійством у рамках вивчення курсу історії української літератури на філологічному факультеті, тому заохочуємо студентів надавати перевагу саме цьому завданню, адже воно розвиває не тільки акторські таланти, дає можливість проявити свої творчі здібності, але й перетворює пару на справжнє свято.

Дружба двох мистецтвДружба двох мистецтвДружба двох мистецтвДружба двох мистецтвДружба двох мистецтвДружба двох мистецтвАнастасія Примоченко, Катерина Дмитренко

Запрошуємо на лекцію "Мовна практика сьогодення"

21-05-2019, 14:47

З набуттям Україною у 1991 році незалежності значно зросла популярність української мови як державної мови. Завдяки цьому вона стала мовою міжнаціональних і міждержавних контактів.

Усякого роду обмеження української мови спричинили ненормальну мовну ситуацію. Норми української літературної мови були буквально "розхитані". Сьогодні особливої актуальності набуває усталення норм сучасної мови, детальне вивчення мовних стандартів, а також деяких її форм.

Як розвивається українська мова зараз та що чекає на неї у майбутньому? Що очікувати від нещодавно ухваленого Верховною Радою Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної"? Як і де правильно використовувати нові форми в українській мові, щоб уникнути її плюндрування?

ДІзнайся про це вже 22 травня о 18:30 від кандидата філологічних наук, доцента кафедри української мови та літератури філологічного факультету Тетяни Хомич! Розмова буде цікавою для усіх шанувальників українського слова. Наші слухачі дізнаються про те, якою є українська мова сьогодні, а також доречність таких слів, як-от: колегулька, деканеса, доцентка, покоюн тощо.

Традиційно дякуємо Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка за гостинність та добірку літератури!

Вхід вільний, проте реєстрація на захід обов’язкова: http://bit.ly/2JICfLg

Адреса: Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка, м. Чернігів, пр. Миру, 41

Маєш питання? Телефонуй: +380939426543

Оголошується набір до магістратури за спеціальністю «Культурологія»

17-05-2019, 13:35

Про дитячу літературу та недитячу боротьбу письменників за літературу

17-05-2019, 13:33

   15 травня до читальної зали Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка завітали українські письменниці Чернігівської області: Олена Конечна, яка є не тільки автором книжок, але й журналістом, лауреатом Чернігівської обласної премії імені Михайла Коцюбинського, членом Національних спілок письменників та журналістів, очільником Чернігівської обласної організації НСПУ(з травня 2013) та Маргарита Бардонос, автор дитячих віршів, казок, повістей.

   На зустріч із митцями прийшли студенти філологічного факультету, які не тільки детально ознайомилися з творчим шляхом майстринь слова та їхніми творами, але й дізналися про проблеми сучасних авторів та книговидання. Зокрема, обговорювались такі гострі питання сучасної української літератури, як відторгнення видавництвами нових талановитих авторів, самвидав як можливість розповсюдження власних творів, занепад паперових книг та стрімкий розвиток літератури в Інтернет-просторі.

   Наприкінці творчого зібрання, студенти мали нагоду зробити спільні світлини з чернігівськими письменницями, а також придбати книги Маргарити Бардонос з її підписом.  

 

Про дитячу літературу та недитячу боротьбу письменників за літературуПро дитячу літературу та недитячу боротьбу письменників за літературуПро дитячу літературу та недитячу боротьбу письменників за літературу

Анастасія Примоченко

Багато мальв насіяла війна

8-05-2019, 19:04

   Пекучим болем стискається серце, коли згадуємо про війну. Вона принесла всім багато горя і посадила мальви в серцях тих, хто боровся за ту довгоочікувану Перемогу.

   «Скінчилася війна» − ці слова зігрівали душу кожного, надії про здійснення мрій починали жевріти в серцях тих, хто раніше не знав, скільки ще залишилось їм жити.

   8 травня студенти філологічного факультету мали можливість доторкнутися до спогадів 1939-1945 років. «Пам’ятаємо. Перемагаємо» − під таким гаслом відбувався захід, організований доцентом кафедри української мови та літератури Оленою Сазоновою.

   З перших хвилин глядачів було налаштовано на патріотичний характер зустрічі. «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки батьківщину», − ці слова великого поета Василя Симоненка знає кожен, адже актуальними вони є і до тепер. Скільки горя зазнала наша рідна земля, скільки крові було на ній пролито, скількох синів не дочекались матері, скількох батьків не бачили діти… Це все цифри, які рахують мільйонами.

   Студенти цитували книгу сучасної білоруської письменниці Світлани Алексієвич «У війни не жіноче обличчя». Цей творчий витвір − документ людської пам’яті, запис історій жінок, яких війна змусила взяти в руки зброю для захисту рідної землі від фашизму.

   Було прочитано багато воєнних поезій, проспівано пісень. У одній з них зазначалось: «У цьому полі, синьому, як льон,де тільки ти і ні душі навколо…». Ці слова, як своєрідний заклик до єднання, оскільки лише, коли ми разом, ми можемо перевернути світ. Багато хто скаже, що наше майбутнє залежить від влади, але вони глибоко помиляються. Наше майбутнє – у наших руках. Аби змінити світ, треба почати з себе.

   Не забуваймо ж тих, хто поклавши своє життя на ваги, обрав наше майбутнє. Не зруйнуймо той скарб, який оберігали наші родичі у далеких 1940-х роках.

Багато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війнаБагато мальв насіяла війна

Оксана Замятіна 
Фото Аліни Кашук

«Вища освіта не для всіх: ЗА чи ПРОТИ»

15-04-2019, 22:15

   11 квітня на філологічному факультеті відбулися соціально-політичні дебати «Реформа вищої освіти в Україні» за підтримки гранту Erasmus+, проекту Жана Моне «Європейські антитоталітарні практики», які стали підсумком першого семестру гранту, що розпочався у вересні 2018 року. Модератором та ідейним натхненником цього заходу став професор факультету Олексій Борисов.

   Дискусія розгорнулась між студентами старших курсів бакалаврату і І курсу магістратури філологічного і психолого-педагогічного факультетів. Команди «Інша освіта» та «Нові обличчя» обговорювали, яким має бути сучасне навчання, полемізували чи вища освіта призначена для всіх та які зміни можуть допомогти покращити освітній процес. Це був новий і незвичайний формат, в якому студенти могли проявити свої таланти, творчі здібності, вміння швидко реагувати і знаходити цікаві та логічні аргументи, пробували сподобатися аудиторії та показували дійсно віртуозні полемічні здібності.

   Голова журі, Марина Столяр, оголосила переможців у декількох номінаціях: «Найкраще запитання», в якому перемогу виборола Ірина Мориляк, «Красномовність» - Ірина Поліщук, «Переконливість» - Тетяна Логвин. За кількістю балів протягом дебатів, перемогу отримав досвід, тобто команда «Нові обличчя». 

   «Вища освіта не для всіх: ЗА чи ПРОТИ»   «Вища освіта не для всіх: ЗА чи ПРОТИ»   «Вища освіта не для всіх: ЗА чи ПРОТИ»Підготувала Ольга Клименко

Свято, що об'єднує

15-04-2019, 22:11

   11 квітня в рамках тижня філологічного факультету відбулося незабутнє, креативне дійство "Філфак-мій дім ", яке зібрало школярів, студентів та викладачів у стінах НУЧК імені Т.Г.Шевченка.
   Свято було не тільки веселим та неординарним, а й сповненим спогадів про традиції та святкування на філологічному факультеті минулих років.
   Підготовка до дійства тривала три місяці й об'єднала студентів другого, третього та четвертого курсу у плідній співпраці на чолі з доцентом кафедри української мови та літератури Оленою Сазоновою.
   Свято не залишило нікого байдужим, адже на глядачів чекала насичена програма і номери на будь-який смак: танці, жартівливі сценки, пісні, майстер-клас з українських народних танців, демонстрації різноманітних видів кіс та флешмоб.
   Гості були активно залучені у процес святкування, вони залюбки брали участь в іграх та майстер- класах, які підготували студенти.
   Родзинкою свята стала нова традиція записувати події факультету, побажання, пропозиції у книгу.
   Ми сподіваємося, що ця традиція закріпиться міцно на нашому факультеті, а книга буде поповнюватися новими записами.
Свято, що об'єднуєСвято, що об'єднуєСвято, що об'єднуєСвято, що об'єднуєСвято, що об'єднуєСвято, що об'єднує

Полілог культур: освітній і культурологічний аспекти

10-04-2019, 20:51


   9 квітня на філологічному факультеті в Національному університеті «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція молодих науковців та студентів «Полілог культур: освітній і культурологічний аспекти», де брали участь не лише молоді науковці України, а й Білорусії (студенти Брестського національного університету імені О.С.Пушкіна).

   З вітальним словом до студентів звернулися проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Дятлов, декан філологічного факультету Тетяна Стеченко, завідувач кафедри педагогіки та методики викладання іноземних мов Світлана Бобир, завідувач кафедри германської філології Олексій Борисов та студентка IV курсу, президент Студентського наукового товариства філологічного факультету Катерина Гнип.

   Конференція була поділена на шість секцій, кожна з яких мала певну галузь досліджень та керівника. Зокрема, найбільш масовою серед студентів і молодих науковців стала секція «Актуальні питання методики навчання іноземних мов», де було тридцять доповідей.

   У незвичному режимі працювала секція «Актуальні проблеми українського мовознавства й літературознавства та методики їх викладання», яка була проведена у затишній атмосфері з чаєм та солодощами, де найактуальнішими дослідженнями обрали «Дотримання мовленнєвих норм в дитячих телепередачах (на прикладі серії мультфільмів «Мудрі уроки тітоньки сови»)» Замятіної Оксани, студентки ІІІ курсу філологічного факультету НУЧК імені Т.Г.Шевченка та «Ігрові форми роботи на уроках української мови під час вивчення різних розділів» Корж Марини, студентки IV курсу, філологічного факультету НУЧК імені Т.Г.Шевченка.

   Варто зазначити, що велика кількість досліджень студентів та молодих науковців пов’язана саме із сучасністю та дослідженням масової культури. Так наприклад, у секції «Філософсько-культурологічний та лінгво-естетичний аспекти полілогу культур» студентка ІІ курсу філологічного факультету НУЧК імені Т.Г. Шевченка Пустовойт Даша досліджувала «Тоталітарну ідентичність у світі сучасного кіно (на прикладі аналізу фільму Гері Росса «Голодні ігри»)», у секції «Комунікативно-функціональний, лінгвокогнітивний та етнолінгвістичний аспекти англомовного дискурсу. Літературознавчі розвідки: актуальні проблеми літературознавства» Снигирьова Ірина, студентка ІІ курсу Брестського національного університету імені О.С.Пушкіна обрала тему «Особенности хронотопа произведений Терри Пратчетта (на примере серии книг о Плоском мире)», а студентка IV курсу філологічного факультету НУЧК імені Т.Г.Шевченка Подорван Ірина презентувала своє дослідження «Впровадження факультативу «Сучасне українське фентезі» в навчальний процес» у секції «Актуальні проблеми українського мовознавства й літературознавства та методити їх викладання».

   Кожна секція обирала найбільш актуальні доповіді та найкращі презентації досліджень, а також учасники отримали сертифікати, котрі засвідчують участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих науковців та студентів «Полілог культур: освітній і культурологічний аспекти».

Полілог культур: освітній і культурологічний аспектиПолілог культур: освітній і культурологічний аспектиПолілог культур: освітній і культурологічний аспектиПолілог культур: освітній і культурологічний аспектиПолілог культур: освітній і культурологічний аспектиПолілог культур: освітній і культурологічний аспектиПідготували Юлія Клименко, Анастасія Примоченко